نجوم

من امین غلامی هستم من این وبلاگ را برای جلب توجه کودکان و توجوانان به نجوم درست کرده ام.

مجله ی نجوم

مجله ی نجوم شماره ی 189 مهر 88 چاپ شد

از سایت نجوم نیوز

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۸/۰۷/۲۹ساعت 20:16 PM  توسط امین غلامی  | 

زایشگاه بسیار فعال ستاره ای زایشگاه

کهکشان مارپیچ NGC 253 یکی از درخشان ترین و در عین حال یکی از پر غبار ترین کهکشان ها در آسمان است. تمام این کهکشان به کمک تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) با طول موج های نزدیک به فروسرخ گرفته شده.
یونس بخشی

برای دیدن این تصویر باید به فاصله 13 میلیون سال نوری دقت کرد

 

کهکشان مارپیچ NGC 253  یکی از درخشان ترین و در عین حال یکی از پر غبار ترین کهکشان ها در آسمان است. تمام این کهکشان به کمک تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) با طول موج های نزدیک به فروسرخ گرفته شده. قسمت مرکزی آن توسط دستگاهی بنام NACO در تلسکوپ بسیار بزرگ و دوربین پیشرفته برای سروی (ACS) که در تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده، تصویر برداری شده است. این کهکشان یکی از فعالترین کهکشان ها است که دارای ستاره های جوان، سنگین و زایشگاه های ستاره ی بزرگ می باشد. به عقیده دانشمندان این زایشگاه های ستاره ی حالا خیلی فعال هستند که خیلی از ستاره های آنها تازه چشم به جهان گشوده اند. کهکشان NGC 253  را به خاطر تولد بسیار زیاد ستاره به نام کهکشان انفجار ستاره ی هم می شناسند. هر منطقه درخشان در این تصویر می تواند بیش از صد ها هزار ستاره جوان و سنگین داشته باشد. مرکز بسیار برجسته و درخشان آن تقریبأ شبیه و همزاد سیاه چاله کهکشان راه شیری است، اما به مراتب بزرگتر.

 

برای دیدن و دانلود این تصاویر در ابعاد خیلی بزرگ به این سایت مراجعه کنید

    

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۸/۰۷/۲۷ساعت 19:59 PM  توسط امین غلامی  | 

ستون های ستاره ای شارپلس 171

تصویر 26 مهر


شرح:

ستون های بلند گاز سرد و غبار تاریک، ناحیه ی شکل گیری ستاره ها را در مرکز شارپلس 171 زینت داده اند. آن جا یک خوشه ی باز ستاره ای در حال شکل گرفتن از گاز در ابرهای سرد مولکولی است. در حالی که نور پرانرژی ای که از ستاره های جوان و پرجرم منتشر شده غبار تیره و کدر را تبخیر می کند، ستون های بدیعی از گاز و غبار باقیمانده شکل می گیرند و به آهستگی تبخیر می شوند. همیچنین نور پرانرژی، گاز هیدروژن اطراف را درخشان کرده و به آن انرژی می دهد تا به صورت یک سحابی نشری در رنگ قرمز بدرخشد. در بالا ناحیه ی فعال مرکزی سحابی نشری بزرگتر شارپلس 171 به تصویر در آمده است. شارپلس 171 از به هم پیوستن NGC 7822 و ناحیه ی فعالی که در بالا به تصویر در آمده به وجود آمده است. ناحیه ی بالا تقریباً 20 سال نوری گستردگی داشته، تقریباً 3000 سال نوری از ما فاصله دارد و با تلسکوپی که به سوی صورت فلکی شمالی پادشاه اتیوپی ( قیفاووس ) نشانه رفته باشد قابل مشاهده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۸۸/۰۷/۲۷ساعت 19:57 PM  توسط امین غلامی  | 

شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران سمیناری به مناسبت روز فضا برگزار خواهد کرد.

این سمینا ر روز یکشنبه 19 مهر ماه  از ساعت 16 تا18 برگزارخواهد شد. علاقه مندان می توانند برای شرکت در این برنامه به آدرس: میدان استخر - خیابان وفادار شرقی - دوراهی رهبر - خیابان دانشگاه - دانشکده هوافضا دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی مراجعه کرده و در این برنامه شرکت نمایند. در این سمینار آقایان علیرضا وفا، علیرضا حسینی و کامک عبادی به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۸/۰۷/۲۲ساعت 17:5 PM  توسط امین غلامی  | 

گزارشی از برگزاری مراسم افتتاحیه انجمن نجوم افغانستان

یونس بخشی


دیروز شنبه 18  مهر ماه (10 اکتبر 2009) انجمن نجوم افغانستان طی مراسمی و با تجلیل از هفته جهانی فضا افتتاح شد. در این مراسم که با حضور جمعی از پیشکوستان نجوم این کشور؛ آقای محمد علی فکور – گاهشمار نجوم ، آقای حیدری رئیس اسبق اداره کارتوگرافی و محمد دوران – فضانورد افغان، نمایندگان رسانه های صوتی و تصویری و خبرگزاری بی بی سی در کابل و جمعی از علاقمندان نجوم برگزار گردید.

 

مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الهی توسط محمد نادر نادر عضو هیئت موسس انجمن آغاز گردید، در ادامه آقای فکور نکاتی چند در مورد اهمیت و کاربرد نجوم در زندگی ما انسان ها صبحت کردند.

 

سپس آقای نظام الدین کتوازی معاون انجمن نجوم افغانستان و رئیس انجمن تحکیم صلح و حقوق بشری در مورد هدف ایجاد انجمن نجوم افغانستان و تأثیر آن در جامعه صحبت کردند. آقای کتوازی گفت " انجمن نجوم افغانستان اولین نهاد اجتماعی – آموزشی است که بدور از هر گونه اختلافات سیاسی، زبانی و فرهنگی ایجاد شده و هدف آن گسترش نجوم در میان مردم است".

 

در ادامه برنامه آقای نادر نادر پیام کاترین سزارسکی – رئیس اتحادیه بین المللی نجوم را به مناسبت سال جهانی نجوم قرائت نمود.

 

بعد از آن آقای یونس بخشی رئیس انجمن نجوم افغانستان برنامه ها و پروژه های انجمن نجوم را برای علاقمندان شرح داد و در ادامه مشکلاتی را که در تهیه امکانات و خرید ابزار های نجومی مانند تلسکوپ، گردانه آسمان و چاپ عکس و تصاویر نجومی متقبل شدند برای حاضران بیان کرد. همچنین از نقش  ارزنده دوست همیشگی این انجمن آقای محمد رحیمی و موسسه آسمان و طبیعت پارس برای همکاری در راه اندازی انجمن نجوم افغانستان تمجید شد.

 

در پایان آقای محمد دوران – فضانورد و فرمانده نیروی هوایی افغانستان خاطرات شان را که در مورد آمادگی ها برای پرواز به فضا بود برای همه بیان کردند و در آخر تصاویر و نشانه هایی را که از آن زمان به شکل یادگار داشتند برای حاضران به نمایش گذاشتند.

 

در پایان مهمانان و علاقمندان از نمایشگاه عکس و تصاویر نجومی انجمن نجوم دیدن کردند و برای عضویت در انجمن ثبت نام نمودند.

تصاویر برگزاری این برنامه طی روزهای آینده در سایت قرار خواهد گرفت.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۳۸۸/۰۷/۲۲ساعت 17:0 PM  توسط امین غلامی  | 

150 ستاره شناس بین المللی با رصد کهکشانی به نام NGC 253 موفق شدند پرتوهای گامایی را که از قلب این که

ستاره شناسان بین المللی به سرپرستی تیم موسسه ماکس پلانک آلمان با استفاده از تلسکوپ HESS (سیستم طیف نگار انرژی بالا) توانستند به اندازه گیریهای دقیقی از پرتوهای گامایی که از مرکز کهکشان NGC 253 ساطع می شوند دست یابند.

منشاء این پرتوهای پر انرژی منطقه ای بسیار نزدیک به مرکز کهکشان است. این منطقه محل تولد بیشترین تعداد ابرنواختر است.

Image 

فاصله این کهکشان 12 میلیون سال نوری است و یکی از نزدیکترین کهکشانهای مارپیچ به کهکشان راه شیری به شمار می رود. رصد این کهکشان در نور مرئی همانند رصد آن در طیف فراسرخ و طیف بسامدهای رادیویی است. منطقه مرکزی NGC 253 محل تولید تعداد زیادی ستاره است. این منطقه محتوی حجم بالایی از گرد و غبار و گازهای بین سیاره ای است.

ستاره های با جرم زیاد که در این منطقه متولد می شوند از سوخت هسته ای نسبتا سریع و متناوبی استفاده می کنند. فروپاشی هسته زمانی رخ می دهد که ستاره در انفجار نهایی خود را نابود کند. در این زمان یک ابرنواختر متولد می شود که نور آن میلیونها برابر بیشتر از نور خود ستاره است.

براساس گزارش ساینس اکسپرس، بین سالهای 2005 تا 2008 ستاره شناسان با استفاده از سیستم تلسکوپ HESS واقع در نامیبیا به مدت 119 ساعت پرتوهای گامایی با انرژی 220 میلیارد الکتروولت را رصد کردند و دریافتند که منبع این پرتوها مرکز کهکشان NGC 253 است.

اکنون این ستاره شناسان موفق شدند سرعت جریان پرتوهای گامایی را که از این منطقه NGC 253 ساطع می شوند اندازه گیری کنند و نشان دهند که سرعت این پرتوها هزار برابر بیشتر از سرعت پرتوهای گامای موجود در مرکز کهکشان راه شیری است.

همچنین منطقه مرکزی NGC 253 پنج برابر درخشانتر از نور پرتوهای گامای حاضر در بقیه قسمتهای هر دوی این کهکشانها است.

سیستم HESS که از چهار تلسکوپ تشکیل شده است از سال 2004 وارد عملیات شد. مساحت آینه هر یک از چهار تلسکوپ HESS برابر با 108 مترمربع است.
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۸/۰۷/۱۴ساعت 21:13 PM  توسط امین غلامی  | 

بابک امین تفرشی برنده جایزه عکاسی علمی لنر نیلسون شد.

بابک امین تفرشی منجم آماتور برجسته و روزنامه‌نگار شناخته‌شده ایرانی موفق شد همراه با مدیر عکس‌برداری کاوشگر کاسینی، جایزه عکاسی علمی لنر نیلسون را در سال 2009 کسب کند.
محمد رحیمی

برندگان امسال جایزه عکاسی علمی لنر نیلسونمعرفی شدند. بنا به اعلام بنیاد لنر نیلسون، کرولین پورکو، مدیر عکس‌برداری فضاپیمای کاسینی و بابک امین‌تفرشی، منجم و روزنامه‌نگار ایرانی این جایزه را به‌خاطر نمایش علم به شیوه‌های زیبا، یکتا و قدرتنمد به جهانیان از آن خود کردند.

بنیاد لنر نیلسون، در سال 1998 / 1377 به پاس خدمات لنر نیلسون، عکاس برجسته و مشهور سوئدی تاسیس شد تا روح فعالیت‌های این عکاس بنام را در سراسر جهان گسترش دهد. در اطلاعیه این بنیاد، کرولین پورکو به‌خاطر ترکیب بهترین روش‌های کاوش سیارات و تحقیقات علمی با ظرافت زیبایی‌شناختی و استعدادهای آموزشی مستحق دریافت این جایزه اعلام شده و بابک امین‌تفرشی نیز به‌خاطر احیای آسمان شب (طبیعتی که اغلب مردم مدرن آن‌را از دست داده‌ند) و بردن مردم به سرزمین‌هایی دوردست که ستارگان هنوز همان‌طور دیده می‌شوند که در سپیده‌دم ظهور بشر در زمین دیده می‌شدند، این جایزه را برنده شده است.

کرولین پورکو

کرولین پورکو متولد 1953 / 1332 در نیویورک است. دکترای خود را در سال 1983 / 1362 از کالتک (انستیتو فناوری کالیفرنیا) در علوم سیاره‌ای و جغرافیایی اخذ کرد و هم‌اکنون، در موسسه علوم فضایی مشغول به کار است. او هدایت آزمایشگاه سیکلوپس را برعهده دارد، جایی‌که تصاویر ارسالی از ماموریت کاسینی-هویگنس تحلیل می‌شوند و پس از نگارش توضیحات، برای عرضه به عموم مردم آماده می‌شوند.

خانم پورکو و همکارانش تاکنون موفق شده‌اند 6 قمر جدید، چند حلقه تازه و فوران‌هایی از یخ را در قطب جنوب انسلادوس (یکی از قمرهای عجیب سیاره زحل) کشف کنند که پیش از این برای اخترشناسان ناشناخته بود. وی هم‌چنین یکی از اعضای گروهی است که قرار است سال 2015 / 1394، از سیاره پلوتو با استفاده از دوربین‌های فضاپیمای نیوهورایزنز عکاسی کنند.

بابک امین‌تفرشی
بابک امین‌تفرشی که متولد سال 1357 در تهران است، سال‌ها است با فعالیت‌های ترویج علم و بخصوص گسترش نجوم آماتوری در کشور شناخته شده و در سال‌های اخیر با حضور در فعالیت‌های بین‌المللی، به چهره‌ای شاخص در عرصه فعالیت‌های ترویج نجوم در جهان بدل شده است. وی سال‌ها است علاوه بر این فعالیت‌ها، به عکس‌برداری نجومی نیز مشغول است و بارها تصاویر برگزیده او در نشریات مشهوری چون اسکای‌اندتلسکوپ و مرکوری و پایگاه‌های اینترنتی شاخصی چون ناسا و اسپیس‌ودر دات‌کام منتشر شده است.

وی از سال 1375 در شورای سردبیری و هیات تحریریه مجله نجوم عضویت دارد و علاوه بر آن با حضور در شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران، تلاش فراوانی در گسترش و اعتلای فعالیت‌های نجوم آماتوری در سراسر کشور انجام داده است. وی هم‌چنین مدیریت یکی از پروژه‌های سال جهانی نجوم را با عنوان توان (جهان در شب: The World At Night) برعهده دارد و عضو برد مشاوران اخترشناسان بدون مرز (Astronomers without Borders) است. امین‌تفرشی در پروژه توان نیز سعی دارد با همکاری دیگر عکاسان در سراسر جهان، تصاویری از آسمان شب را بر فراز چشم‌اندازهای قابل توجه روی زمین تهیه کند. در ادامه، برخی از بهترین تصاویر وی را به انتخاب نشریه نیوساینتیست مشاهده می‌کنید.

قلب کهکشان راه‌شیری بر فراز آسمان تاریک پارک ملی توران در شرق ایران. حداقل 250 میلیارد ستاره فقط در کهکشان خودمان، راه‌شیری قرار دارد که کهکشانی به شکل نیمرو را با قطر یکصدهزار سال نوری تشکیل می‌دهد.

ماه بدر بر فراز فانوسی دریایی در سواحل دریای مدیترانه طلوع می‌کند.

این تصویر، نتیجه نوردهی یک‌ساعته ستارگان است و رد دایروی شکل ستارگان درنتیجه دوران زمین به‌وجود آمده است. منظره پیش‌رو، مقبره‌های 2500 ساله‌ای از پادشاهان باستانی پارس در نقش رستم دیده می‌شود که در دل کوه و فاصله‌ای نسبتا نزدیک از تخت‌جمشید واقع شده‌اند.

تاثیر آلودگی نوری در این دو تصویر به‌وضوح دیده می‌شود. تصویر بالا از منطقه‌ای تاریک در رشته‌کوه البرز گرفته شده که با چشم غیرمسلح می‌توان بیش‌از چهارهزار ستاره را در آن دید. درحالی‌که تصویر پایین که از تهران گرفته شده، عملا ستاره‌ای دیده نمی‌شود. جالب اینجاست که این دو منطقه تنها 65 کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند!

نمایی از قلب کهکشان راه‌شیری، بین صورت‌های فلکی عقرب (راست ) و کمان (چپ)

کهکشان راه‌شیری برفزار صحرای بزرگ آفریقا معلق است

هفت‌اورنگ کهین، بخشی از صورت‌فلکی دب‌اکبر است که در نگاه اول به‌شکل ملاقه‌ای آویزان به‌نظر می‌رسد. در این تصویر، این ملاقه آسمانی از میان درختان به‌شکوفه نشسته در دره هراز دیده می‌شود.

مریخ برفراز آتشفشان دوقلوی تفتان می‌درخشد

صورت‌فلکی جبار (بالا-راست) و ستاره پرنور شباهنگ (شعرای یمانی- ستاره نورانی مرکز تصویر) آسمان شب را برفراز کوه‌های البرز در شمال ایران درمی‌نوردد. رد نورانی پایین ناشی از چراغ خودروهایی است که در مسیر جاده چالوس به شمال ایران و سواحل دریای خزر می‌روند. این منظره را این شب‌ها می‌توانید بامداد در افق جنوب شرقی ببینید.

بر گرفته از سایت آسمان پارس

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۸۸/۰۷/۰۷ساعت 7:57 AM  توسط امین غلامی  |